Pozvanie na diskusiu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" v Bardejove a Lučenci

Pozvanie na diskusiu
V období holokaustu sa na prezidenta vojnovej Slovenskej republiky, Jozefa Tisa, obracali listami tisíce jej obyvateľov. Projekt "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" americkej výskumníčky Madeline Vadkerty, sa zameriava na tie listy, ktoré sa týkali Židov a ktorých autormi boli "obyčajní ľudia".
Madeline Vadkerty našla a prečítala v slovenských archívoch tisíce takýchto listov. Sú medzi nimi také, ktorých autormi boli Židia, ale aj také, v ktorých o Židoch písali Neždia. Odzrkadľuje sa v nich celá hĺbka zločinu spáchaného na židovskom obyvateľstve vtedajšieho Slovenska počas holokaustu. Sú plné emócií a tragédie.

Jednou zo súčastí projektu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" sú verejné diskusie s autorkou, historikmi a publicistami, ktoré sa s podporou DSH, Obce spisovateľov Slovenska, Veľvyslanectva USA v Bratislave a viacerých lokálnych partnerov, budú konať v rôznych slovenských mestách. Zaznejú na nich úryvky z listov, ako aj pripravovanej knihy M. Vadkerty.
Prvé zo série diskusií sa uskutočnia v dňoch 16. 10.  a 17. 10. 2018 v Bardejove a Lučenci v spolupráci s Vita in suburbium (Bardejov) a Radnicou Lučenec-Mestkým múzeom Lučenec.
Okrem M. Vadkerty na podujatiach vystúpia historik Ivan Kamenec, spisovateľ Peter Juščák a publicistka Soňa Gyarfášová. Vstup na podujatie je voľný.

Program podujatí:
16. 10. 2018  o 18:00 v Bardejove v Starej synagóge
17. 10. 2018 o 17:00 v Lučenci, Radnica, Ul. Dr. Herza 1

Fotogaléria