Obyvatelia
Vyhlásenie samostatného Slovenského štátu 14. marca 1939 prijala väčšina slovenských obyvateľov s radosťou, istými ilúziami, ale aj s obavami z budúcej nemeckej agresívnej politiky, resp. čo im prinesie zmenená situácia v podobe vlastného štátu. Právne normy, názory politikov vládnucej Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) už od 6. októbra 1938 (vyhlásenie autonómie Slovenska) signalizovali odklon od parlamentnej demokracie 1. ČSR smerom k autoritárskemu spôsobu vládnutia. Ľudácky režim jedinej štátostrany a jej vodcu prenasledoval a väznil politických protivníkov, prijímal právne nariadenia, ktoré boli namierené proti etnickým, náboženským i názorovým menšinám. Nový režim vyháňal zo Slovenska stovky českých zamestnancov a mnohí českí obyvatelia v dôsledku diskriminácie a perzekúcie sami dobrovoľne opúšťali vtedajšie slovenské územie
Protižidovské nariadenia a zákony už od začiatku cieľavedome vytesňovali príslušníkov židovskej komunity na perifériu spoločnosti. Židia boli postupne zbavovaní občianskych a ľudských práv. Riešenie tzv. židovskej otázky sa stalo hlavným bodom vnútornej i zahraničnej politiky HSĽS. Na lokálnej úrovni boli zo strany miestnych predstaviteľov štátu, resp. politických autorít čiastočne diskriminovaní aj príslušníci menšinových cirkví (grékokatolíci, evanjelici, kalvíni atď.).
Najpočetnejšiu zložku v štruktúre celej spoločnosti tvorila „mlčiaca väčšina“, ktorá chcela len prežiť bez problémov s vládnucou mocou. V spoločnosti vládla dvojitá morálka. Navonok sa deklarovali a podporovali hodnoty hlásané ľudákmi, v privátnej sfére sa ľudia snažili žiť podľa vlastných morálnych a etických hodnôt. Postoje a reakcie obyvateľov problematizoval fakt, že štát viedol rímsko-katolícky duchovný, že mnohí vysokí predstavitelia katolíckeho kléru sa angažovali ako funkcionári v štátnych inštitúciách. Pomoc prenasledovaným „nepriateľom slovenského národa“ a štátu bola protizákonná. Napriek tomu sa po vypuknutí Slovenského národného povstania a obsadení Slovenska armádou nacistického Nemecka paradoxne zvýšila intenzita pomoci židovským obyvateľom, ale aj odbojárom a ostatným prenasledovaným skupinám. Na Slovensku dodnes bolo vyznamenaním Spravodlivý medzi národmi ocenených viac ako 600 slovenských občanov. Väčšina z nich pomáhala práve v rokoch 1944/1945, hoci vtedy za to hrozilo uväznenie v koncentračnom tábore, či dokonca trest smrti aj pre rodinných príslušníkov.
Reakcie obyvateľov na meniacu sa situáciu počas existencie samostatného slovenského štátu 1939 – 1945 predstavujú široké spektrum ľudského konania. Nebolo neobvyklé, že ten istý človek v sledovanom historickom období prešiel z pozície podporovateľa ľudáckeho režimu k jeho odporcovi, či dokonca aktívne proti nemu bojoval. Hoci v prvých rokoch po skončení druhej svetovej vojny sa zločinmi proti ľudskosti zaoberali ľudové súdy, v spoločnosti Slovenska až do roku 1989 neprebehla kritická reflexia tohto obdobia. Bola nahrádzaná zjednodušujúcimi ideologicko-propagandistickými hodnoteniami, ktoré v súčasnosti zneužívajú apologéti vojnového slovenského štátu a jeho režimu.