Pozvanie na diskusie Ľudia píšu Tisovi o židovskej otázke v Prešove a Košiciach

Pozvanie na diskusie Ľudia píšu Tisovi o židovskej otázke v Prešove a Košiciach
Obsah: V období holokaustu sa na prezidenta vojnovej Slovenskej republiky, Jozefa Tisa, obracali listami tisíce jej obyvateľov. Projekt "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" americkej výskumníčky Madeline Vadkerty, sa zameriava na tie listy, ktoré sa týkali Židov a ktorých autormi boli "obyčajní ľudia".
Madeline Vadkerty našla a prečítala v slovenských archívoch tisíce takýchto listov. Sú medzi nimi také, ktorých autormi boli Židia, ale aj také, v ktorých o Židoch písali Neždia. Odzrkadľuje sa v nich celá hĺbka zločinu spáchaného na židovskom obyvateľstve vtedajšieho Slovenska počas holokaustu. Sú plné emócií a tragédie.

Jednou zo súčastí projektu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" sú verejné diskusie s autorkou, historikmi a publicistami, ktoré sa s podporou DSH, Obce spisovateľov Slovenska, Veľvyslanectva USA v Bratislave a viacerých lokálnych partnerov, budú konať v rôznych slovenských mestách. Zaznejú na nich úryvky z listov, ako aj pripravovanej knihy M. Vadkerty.
Ďalšie zo série diskusií sa uskutočnia v dňoch 4.3.  a  5. 3. 2019 v Prešove a Košiciach v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou v Prešove a Židovskou náboženskou obcou v Košiciach.
Okrem M. Vadkerty na podujatiach vystúpia historik Ivan Kamenec a spisovateľ Peter Juščák. Vstup na podujatia je voľný.

Program podujatí v Prešove a sprievodné informácie nájdete tu.
Program podujatia v Košiciach a sprievodné informácie nájdete nižšie.


Fotogaléria