Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. 27. januára 1945, teda presne pred 76 rokmi, oslobodila Červená armáda koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz, najväčší z nacistických vyhladzovacích táborov. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu. V roku 2005 bol práve 27. január vyhlásený Organizáciou spojených národov za deň, počas ktorého si svet pripomína obete holokaustu.
 
Práve do tábora Auschwitz smeroval aj prvý transport Židov z územia vtedajšieho Slovenska, s tisíckou židovských dievčat a mladých žien, ktorý vypravili 25. marca 1942 z Popradu. V roku 1942 nasmerovali do Auschwitzu zo Slovenska celkovo 19 transportov. Ďalšie nasledovali po obnovení deportácií na jeseň roku 1944. Zahynuli tu aj tisíce Židov, ktorí boli deportovaní z častí dnešného južného a východného Slovenska, prináležajucich v rokoch 1938 – 1945 k Maďarsku.
 
Dokumentačné stredisko holokaustu (DSH) organizuje pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu online besedu s historikmi na tému „Čo znamená Holokaust pre Slovensko?“, na ktorú Vás srdečne pozývame. Diskusia bude streamovaná na Facebook-ovej stránke DSH práve dnes o 15.30 hod.