Pozvanie na diskusiu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" v Bratislave

Pozvanie na diskusiu
V období holokaustu sa na prezidenta vojnovej Slovenskej republiky, Jozefa Tisa, obracali listami tisíce jej obyvateľov. Projekt "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" americkej výskumníčky Madeline Vadkerty, sa zameriava na tie listy, ktoré sa týkali Židov a ktorých autormi boli "obyčajní ľudia".
Madeline Vadkerty našla a prečítala v slovenských archívoch tisíce takýchto listov. Sú medzi nimi také, ktorých autormi boli Židia, ale aj také, v ktorých o Židoch písali Neždia. Odzrkadľuje sa v nich celá hĺbka zločinu spáchaného na židovskom obyvateľstve vtedajšieho Slovenska počas holokaustu. Sú plné emócií a tragédie.

Jednou zo súčastí projektu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" sú verejné diskusie s autorkou, historikmi a publicistami, ktoré sa s podporou DSH, Obce spisovateľov Slovenska, Veľvyslanectva USA v Bratislave a viacerých lokálnych partnerov konajú v rôznych slovenských mestách. Zaznievajú na nich úryvky z listov, ako aj pripravovanej knihy M. Vadkerty.

Pri 80. výročí 14. marca 1939 sa ďalšie zo série podujatí uskutoční 14. marca 2019 o 18.h v Pálffyho paláci (Zámocká 47) v Bratislave. Podujatie je organizované v spolupráci s Konzervatívnym inštitútom Milana Rastislava Štefánika a Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom Jeruzalem (ICEJ Slovensko).

Okrem Madeline Vadkerty na podujatí vystúpia historik Ivan Kamenec a politológ Tomáš Zálešák.
Špeciálnymi hosťami večera sú:
Branislav Tvarožek - väzeň nacistov aj komunistov, ktorý v Slovenskom národnom povstaní sprevádzal generálov Goliana a Viesta.
Ann Millin - hosťujúca americká profesorka, ktorá skúma holokaust a genocídu. Pôsobí v Sara a Sam Schoffer Holocaust Center na Stockton University v New Jersey.

Podujatie moderujú a z listov čítajú publicisti Soňa Gyarfášová a Peter Juščák.