Pozvanie na diskusiu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" v Banskej Bystrici

Pozvanie na diskusiu
V období holokaustu sa na prezidenta vojnovej Slovenskej republiky, Jozefa Tisa, obracali listami tisíce jej obyvateľov. Projekt "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" americkej výskumníčky Madeline Vadkerty, sa zameriava na tie listy, ktoré sa týkali Židov a ktorých autormi boli "obyčajní ľudia".
Madeline Vadkerty našla a prečítala v slovenských archívoch tisíce takýchto listov. Sú medzi nimi také, ktorých autormi boli Židia, ale aj také, v ktorých o Židoch písali neždia. Odzrkadľuje sa v nich celá hĺbka zločinu spáchaného na židovskom obyvateľstve vtedajšieho Slovenska počas holokaustu. Sú plné emócií a tragédie.

Jednou zo súčastí projektu "Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke" sú verejné diskusie s autorkou, historikmi a publicistami, ktoré sa s podporou DSH, Obce spisovateľov Slovenska, Veľvyslanectva USA v Bratislave a viacerých lokálnych partnerov, konajú v rôznych slovenských mestách. Na verejných diskusiách zaznievajú úryvky z listov, ako aj pripravovanej knihy M. Vadkerty.
Ďalšia zo série diskusií sa pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu uskutoční 24.1. 2019 o 18.hod. v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré je partnerom podujatia.
Okrem Madeline Vadkerty na podujatí vystúpi historik Ivan Kamenec a novinárka Soňa Gyarfášová. Moderovať bude spisovateľ a publicista Peter Juščák. Kompletný program podujatia na stiahnutie tu. Vstup na podujatie je voľný.