DSH spúšťa podcast Odkrývanie

DSH spúšťa podcast Odkrývanie
Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia začína 9. septembra 2020 podcast Dokumentačného strediska holokaustu pod názvom Odkrývanie. Odkrývať v ňom budeme temné, ale aj biele miesta našej minulosti a pozrieme sa na ňu cez konkrétne

ľudské príbehy. Podcast Odkrývanie prináša Dokumentačné stredisko holokaustu na platforme podcastov SME - vypočuť si ho budete môcť každé dva týždne.
 
Po 75 rokoch od skončenia druhej svetovej vojny sa vrátime k tragédii holokaustu aj vojnovým zločinom. Otvárať budeme doteraz neznáme témy, no pozrieme sa aj na otázky viny, zodpovednosti, ale aj príbehy ľudskosti a charaktery.
 
Hovoriť budeme nielen o obetiach holokaustu na Slovensku, ale aj o jeho strojcoch. O tých, ktorí z tejto doby profitovali, ale aj o tých, ktorí pomáhali.
 
Podcast Odkrývanie je tiež reakciou na nárast extrémizmu a stále prítomné tendencie popierať holokaust alebo ospravedlňovať čelných predstaviteľov ľudáckeho režimu, ktorých sme dodnes svedkami. Jeho cieľom je aj cez konkrétne príbehy ľudí podnietiť k zamysleniu a scitlivovať spoločnosť.
 
Riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu historik Ján Hlavinka – a v špeciálnych vydaniach aj jeho hostia - odpovedajú na otázky publicistike Soni Gyarfášovej, ktorá roky mapovala a mapuje, ako rozhlasová a televízna redaktorka v RTVS, osudy pamätníkov dvoch totalít.
 
Hoci sa dnes o tom všeobecne stále nevie, najviac židovských obyvateľov deportovaných zo Slovenska nezahynulo v koncentračnom tábore Auschwitz, ale vo vyhladzovacom tábore Sobibor. Historici vedia o jedinom, ktorý prežil – volal sa Jozef Schnitzer a pochádzal zo Sabinova, v prvej časti si priblížime aj jeho svedectvo.
 
V tej druhej sa retrospektívne vrátime k začiatkom holokaustu na Slovensku a deportáciam z roku 1938.
 
 

Fotogaléria